✏️ Af Troels, rejseekspert hos DanExplore
Gennem årene har jeg anbefalet Rocky Mountaineer til mange af vores gæster.
Jeg har hørt historierne, når de er kommet hjem. Om udsigterne gennem Rocky Mountains. Om servicen ombord. Og om følelsen af at kunne læne sig tilbage og opleve Canada uden selv at skulle holde øje med vejen. Derfor var Rocky Mountaineer også en af de oplevelser, jeg havde glædet mig mest til på min seneste rejse gennem Canada.
For når noget bliver omtalt som en af verdens smukkeste togrejser, følger der naturligt nogle forventninger med. To dage senere forstod jeg for alvor, hvorfor så mange fremhæver Rocky Mountaineer som et af højdepunkterne på deres Canada-rejse.
Ikke kun på grund af udsigten. Men fordi hele oplevelsen er gennemtænkt fra det øjeblik, man ankommer til stationen i Vancouver, til man står af toget i hjertet af Rocky Mountains. Og måske vigtigst af alt: Fordi Rocky Mountaineer gør selve rejsen til en oplevelse. Ikke bare transport mellem to destinationer.

Klokken var lidt i syv om morgenen, da jeg stod klar ved opsamlingshotellet i Vancouver. Kort efter blev vi kørt til Rocky Mountaineers egen station.
Allerede her kunne man mærke, at det ikke var en almindelig togrejse. I afgangshallen sad en pianist og spillede, mens gæsterne blev checket ind og gjort klar til afgang. Det lyder måske som en lille detalje. Men det satte faktisk tonen for resten af rejsen.
For Rocky Mountaineer handler ikke kun om at komme fra Vancouver til Banff. Selve togturen er oplevelsen. Mens landskabet ændrer sig udenfor vinduerne, bliver man serviceret, guidet og taget hånd om hele vejen.
Da vi ankom til Kamloops sidst på dagen, fik vi udleveret hotelnøglerne direkte i toget. Bagagen var allerede kørt videre og stod klar på værelset ved ankomst. Næste morgen ventede toget igen.
Det er den slags detaljer, der gør, at oplevelsen føles gennemført fra start til slut.

Inden rejsen havde jeg forklaret forskellen mellem GoldLeaf og SilverLeaf til gæster mange gange. Men først da jeg selv sad ombord, gav forskellen for alvor mening.
Jeg rejste på GoldLeaf Service, som er Rocky Mountaineers højeste serviceklasse. Her sidder man på øverste etage i de ikoniske dome-vogne med panoramavinduer og udsigt i næsten alle retninger.
Sæderne minder mere om Business Class på et fly end om et traditionelt tog. Der er god benplads, justerbare sæder og fri adgang til drikkevarer under hele rejsen.
Nedenunder ligger restaurantvognen, hvor morgenmad og frokost bliver serveret. Og her taler vi ikke om en sandwich pakket ind i plastik. Til frokost kunne man vælge mellem flere retter, og måltiderne blev serveret ved bordene, mens landskabet gled forbi udenfor.
SilverLeaf er niveauet under. Her sidder man stadig komfortabelt med store vinduer, god service og flotte udsigter undervejs gennem Rocky Mountains.
Man følger den samme rute gennem Canada, men oplevelsen ombord er forskellig. Derfor vælger langt størstedelen af vores gæster GoldLeaf.
Når man først har besluttet sig for at investere i Rocky Mountaineer, oplever mange, at merprisen er godt givet ud.
Det er også den løsning, vi til hver en tid anbefaler. For efter vores mening er GoldLeaf den oplevelse, som bedst viser, hvorfor Rocky Mountaineer er blevet en af Canadas mest ikoniske togrejser.

Det korte svar?
Rigtig meget.
Første dag bevæger toget sig fra Vancouver gennem landbrugsområder, floddale og skovklædte bjergsider. Men det er på andendagen, at naturen for alvor begynder at stjæle opmærksomheden.
Steder som mange drømmer om at opleve.
Det særlige er, at man ikke bare ser stederne. Man oplever hele rejsen mellem dem. Toget følger floderne gennem dalene og bevæger sig gennem landskaber, som ofte ser helt anderledes ud end fra vejen. Man opdager detaljer, man ellers ville være kørt forbi. Og måske vigtigst af alt: Man har tid til at kigge.

Det er uden tvivl det spørgsmål, vi får oftest.
Svaret afhænger af, hvad man ønsker at få ud af sin rejse. Hvis målet blot er at komme fra Vancouver til Banff, findes der billigere måder at gøre det på.
Men Rocky Mountaineer handler ikke om transport. Det handler om oplevelsen. Om komforten. Om servicen. Om udsigten. Og om at få lov til at opleve Rocky Mountains uden at skulle koncentrere sig om andet end det, der foregår udenfor vinduet.
Kan man opleve de samme steder i bil?
Ja.
Kan man opleve dem på samme måde?
Nej.
Det er netop derfor, så mange gæster kommer hjem og siger:
"Det var dyrt."
"Men det var alle pengene værd."

Rocky Mountaineer passer ikke nødvendigvis til alle.
Hvis I helst vil fylde hver dag med aktiviteter og mange stop undervejs, findes der andre måder at opleve Canada på.
Men hvis I gerne vil gøre noget ekstra ud af rejsen, er Rocky Mountaineer værd at kigge nærmere på. Især hvis I hellere vil have færre, men større oplevelser. Og hvis I gerne vil komme hjem med følelsen af, at selve rejsen var lige så stor en oplevelse som destinationerne.

Vi har efterhånden sendt mange gæster afsted med Rocky Mountaineer. Og det interessante er, at de sjældent taler om toget først.
De taler om udsigterne. Om stilheden. Om følelsen af at have tid til at opleve Rocky Mountains. Og om de steder, de aldrig ville have opdaget på egen hånd.
Måske er det derfor, Rocky Mountaineer stadig bliver nævnt som en af de mest ikoniske oplevelser i Canada. Ikke fordi det er den hurtigste måde at komme fra A til B. Men fordi det er en af de mest mindeværdige.
Se vores rejseforslag
Se vores rejseforslag
Vi sætter den personlige kontakt og det gode rejsehåndværk i højsædet. Og sidder klar til at hjælpe jer med jeres drømmerejse!
Her kan du læse mere om og finde kontaktinfo på vores rejsekonsulenter, der har base på vores kontorer i Randers og Aarhus.

T: 8712 4933
@: th@danexplore.dk
Canada er mit go-to sted, når jeg har brug for at få tanket op på natur og dyreliv. Jeg har rejst fra øst til vest – med tog, camper og bil – og alle rejseformer fungerer rigtig godt i Canada.
Mine 3 anbefalinger:
Min favoritoplevelse:
Der er mange, men køreturen ad Icefields Parkway er altid et sikkert hit!