Rundrejse
Sejlads

Tre af Norges absolutte højdepunkter - Lofotens dramatiske øhav, Nordkaps klippekyst og Svalbards højarktiske vildmark.

Tag med på en helt særlig rejse, hvor du følger Norges kyst nordpå og helt ind i det højarktiske. Over 15 dage oplever du nogle af Norges største højdepunkter som Lofoten og Nordkap, og du får samtidig mulighed for at gå på opdagelse på Svalbard med besøg i Longyearbyen og Ny Ålesund.

Rejsen foregår med Hurtigrutens flagskib, MS Trollfjord, hvor tempoet er roligt, rammerne komfortable og måltiderne inkluderet. Undervejs kan du vælge mellem en række nøje udvalgte tilkøbsudflugter, så du kan tilpasse rejsen efter dine interesser. Ombord holder ekspeditionsteamet løbende oplæg om natur, kultur og polarhistorie, som giver ekstra perspektiv på de områder, vi sejler igennem. Med dansk rejseleder hele vejen er du i trygge hænder fra start til slut.

Højdepunkter

Bergen og Bryggen, den historiske havnefront på UNESCOs verdensarvsliste.
Lofoten, hvor dramatiske fjelde og rødmalede rorbuer møder havet.
Tromsø, den arktiske storby med polarhistorie og smukke fjordudsigter.
Nordkap ved Honningsvåg, plateauet højt over Barentshavet.
Longyearbyen, livet på Svalbard i verdens nordligste by.
Ny Ålesund og Kongsfjorden, hvor gletsjere og arktisk natur sætter scenen.
Pr. person / 15 dage
Inkluderet i rejsen
15 dage / 14 nætter
Fly fra Danmark - Bergen t/r
Overnatning i kahyt
Helpension
Dag 1: Ankomst til Bergen

Rejsen begynder med en flyrejse fra København til Bergen. I smukke Bergen kan du bruge lidt tid på at opleve byens havneområde og Bryggen på UNESCOs verdensarvsliste, inden du går ombord på MS Trollfjord. Find dig til rette i kahytten og nyd de første måltider ombord, mens vi sejler ud og rundrejsen langs Norges kyst går i gang.

Vi anløber Åndalsnes ved Romsdalfjorden. Her er du omgivet af nogle af Norges mest imponerende fjelde, og du kan udforske området i dit eget tempo. Du kan også vælge en tilkøbsudflugt, for eksempel til udsigtspunktet Rampestreken, en tur med Romsdalsgondolen eller en tur til Trollstigen.
På dag 3 sejler vi ind i Helgelandskysten og besøger øgruppen Træna, et af Norges ældste fiskersamfund. Naturen er rolig, fuglelivet rigt, og hvis vejret tillader det, kan der være mulighed for korte ture i området. Om aftenen krydser vi Den arktiske Polarcirkel og markerer øjeblikket med en lille, norsk ceremoni.

De næste dage byder på nogle af rejsens største højdepunkter. I Lofoten møder du de takkede fjelde, de små fiskerbyer og de rødmalede rorbuer, som ligger helt ud til havet. Herefter går turen til Tromsø, Nordnorges arktiske storby med spændende polarhistorie og mulighed for flotte udsigter over fjorde og fjelde. Vi fortsætter til Honningsvåg, porten til Nordkap, hvor du kan vælge blandt tilkøbsudflugter og opleve det berømte plateau, som rejser sig højt over havet. Rejser du med afgangen 12. maj 2026, falder denne dag på Norges nationaldag den 17. maj, hvor du kan opleve den særlige feststemning med flag og musik i gaderne.

Nu bevæger vi os ind i det højarktiske. Vi ser Bjørnøya fra skibet og får en første forsmag på Svalbard, hvor klipperne og havfuglene dominerer landskabet. På Spitsbergen ankommer vi til Longyearbyen, verdens nordligste by med mere end 1.000 indbyggere. Her er der tid til at gå en tur i byen og mulighed for tilkøbsudflugter i de imponerende omgivelser. Vi sejler videre gennem Kongsfjorden og besøger Ny Ålesund, et af verdens nordligste samfund og et vigtigt forskningsområde, hvor polarhistorie og natur smelter sammen.

Vi siger farvel til Svalbard og sejler tilbage mod fastlandet. Undervejs kan du nyde roen ombord med foredrag, fotograferingstips og tid på dækket. Tilbage i Norge gør vi stop ved Tromsø igen og fortsætter mod Senja, som ofte kaldes mininorge, fordi øens landskaber rummer lidt af det hele. Her kan du udforske området og vælge tilkøbsudflugter, alt efter hvad du har lyst til.

Vi bruger en hel dag i Lofoten, hvor skibet ligger længe ved Svolvær. Her kan du opleve byen, nyde stemningen og vælge mellem udflugter, der bringer dig tættere på både fjelde og kyst. Rejsen fortsætter langs Helgelandskysten med stop i Brønnøysund og mulighed for at opleve Torghatten, fjeldet med hullet tværs igennem, som har inspireret lokale myter og fortællinger.

Vi lægger kort til i Ålesund, kendt for sin jugendstil, og sejler ind i den smukke Hjørundfjord, der ligger gemt mellem Sunnmørsalpernes tinder. Om aftenen venter en hyggelig afskedsmiddag ombord, hvor du kan se tilbage på rejsens mange højdepunkter. Næste morgen ankommer vi til Bergen, og det er tid til at gå i land og tage afsked med MS Trollfjord.

Dag 15: Hjemkomst til Danmark
Kort over Afrika

Mulige tilvalgsudflugter

Bemærk: Flere af udflugterne finder sted samme dag, og det er derfor ikke muligt at deltage i dem alle. Kontakt os og hør mere om mulighederne og få hjælp til at udvælge dit udflugtsprogram.

2B

Dag 2 - Åndalsnes:

  • Romsdalsgondolen og byvandring i Åndalsnes | fra 1.335 DKK
  • Hårnålesving og høje fjelde – bustur til Trollstigen | fra 1.484 DKK
  • Stand-up-paddle i Åndalsnes | fra 1.335 DKK
  • Det Gyldne Tog - Raumabanen | fra 887 DKK

Dag 3 - Træna:

  • Kulturvandring på Træna - poesi, kunst og arv| fra 813 DKK
  • Øhop på Træna| fra 2.454 DKK

Dag 4 - Reine:

  • Reine & Lofotens landskab| fra 1.384 DKK
  • Kajakroning i Reine | fra 1.484 DKK
Honningsv G5

Dag 5 - Tromsø:

  • Tromsø, den arktiske hovedstad - sommer | fra 1.260 DKK
  • Tromsø til fods - byen og dens polarhistorie | fra 664 DKK
  • Udforsk Tromsø på elcykel | fra 1.335 DKK
  • Vandring med vikinger | fra 1.857 DKK
  • Det nordligste bryggeri | fra 962 DKK

Dag 6 - Honningsvåg:

  • Nordkap | fra 1.335 DKK
  • Nordkap og kongekrabbe-oplevelse | fra 2.081 DKK
  • Fuglesafari og Nordkap | fra 2.230 DKK
  • Tur med ATV til Nordkap | fra 2.976 DKK
  • RIB- og kongekrabbe-oplevelse | fra 2.081 DKK
8B 1

Dag 8 - Longyearbyen:

  • Svaldbards vildmark og historie | fra 1.186 DKK
  • Hundeslædekørsel på hjul | fra 2.305 DKK
  • Vogntur med trækhunde | fra 1.857 DKK
  • Safari på Isfjorden i åben båd | fra 1.156 DKK
  • Longyearbyen på elcykel | fra 1.037 DKK
  • Vandretur og fossiljagt på Svalbard | fra 1.037 DKK

Dag 11 - Tromsø, Senja og Torsken:

  • Senjas smukke nationale turistvej med bus | fra 1.186 DKK
  • Smuk guidet tur på elcykel | fra 1.186 DKK
  • Dyresafari på Senja | fra 1.932 DKK
  • Fjordoplevelser med RIB | fra 1.335 DKK
12D 2

Dag 12 - Lofoten:

  • Fiskeri på Lofoten | fra 1.111 DKK
  • Kajakroning ved Lofoten | fra 1.335 DKK
  • RIB-båd og havørne på Lofoten | fra 1.484 DKK
  • Lofotens landskab og Hennigsvær | fra 1.186 DKK

Dag 14 - Ålesund:

  • Fjeldtoppe og fjorde - en smuk bustur | fra 1.484 DKK
  • Ålesund til fods | fra 515 DKK
  • Vandretur i Urkedalen | fra 962 DKK

Livet ombord på skibet

Ms Trollfjord Norway4 1225 600Px

MS Trollfjord

Når du træder ombord på MS Trollfjord, mærker du med det samme, at dette ikke er et almindeligt skib. Opkaldt efter den ikoniske og dramatiske Trollfjord i Vesterålen, er dette moderne ekspeditionsskib designet som en flydende base, hvor den norske natur altid er i fokus. Her forenes moderne komfort med et gennemført nordisk design, der inviterer roen indenfor.

Indretningen er en kærlighedserklæring til den norske vildmark; ved brug af varme materialer som naturtræ og sten skabes en atmosfære, der føles både elegant og autentisk hjemlig. Fra de store, lyse panoramalounges kan du læne dig tilbage og følge kystens forvandling, mens fjorde og øgrupper lydløst glider forbi udenfor vinduerne.

Dit ophold ombord er skabt til forkælelse og afslapning. Du kan lade tankerne flyde i det velassorterede bibliotek, finde din favoritplads på det store soldæk eller tage en aktiv pause i fitnessrummet. Som noget helt særligt finder du på øverste dæk en panoramasauna og et motionsområde, hvor de store vinduespartier gør din træning til en visuel oplevelse af de dramatiske norske landskaber. Og når sulten melder sig, kan du i skibets showkøkken se kokkene trylle med sæsonens lokale råvarer fra Norway’s Coastal Kitchen – et gastronomisk højdepunkt, der bringer smagen af kysten direkte til din tallerken.

Vejledende priser
RejseperiodePris pr. person ved 2 voksne i indvendig dobbeltkahyt
Rejseperiode18. august - 1. september 2026
Pris pr. person ved 2 voksne i indvendig dobbeltkahyt25.998

Tillæg
Opgradering til udvendig dobbeltkahyt (begrænset/ingen udsigt): + 3.500 kr. pr. person
Opgradering til udvendig dobbeltkahyt: + 9.000 kr. pr. person
Opgradering til arctic superior dobbeltkahyt: + 16.500 kr. pr. person

Enkeltkahytstillæg: + 11.500 kr.
Opgradering til udvendig enkeltkahyt (begrænset/ingen udsigt): + 4.500 kr.
Opgradering til udvendig enkeltkahyt: + 12.500 kr.
Opgradering til arctic superior enkeltkahyt: + 23.000 kr.

Vigtig information
Rejsen gennemføres ved minimum 10 deltagere, der alle skal være tilmeldt senest 30 dage før afrejse. Hvis minimumsantallet ikke opnås inden fristen, forbeholder vi os retten til at aflyse rejsen.

Vi tager forbehold for ændringer i rejseprogrammet, fordi flere af aktiviteterne er vejrmæssigt afhængige.

OBS: Vi kan tidligst give et tilbud på din rejse 11 måneder før ønsket afrejsedato, da flyene ikke er tilgængelige for booking før.

Prisen inkluderer
Flyrejse København til Bergen tur og retur inklusiv gældende skatter og afgifter
Transfer til og fra lufthavn i Bergen
23 kg indtjekket bagage og 8 kg håndbagage
Dansk rejseleder
14 overnatninger ombord på Hurtigruten i kahyt
Helpension med måltider hele dagen i Flora og Árran
Ubegrænset udvalg af udvalgte drikkevarer på Flora, Árran og i 1893 baren, undtagen til morgenmad
Ubegrænset mineralvand, te og kaffe
Eftermiddagssnack i 1893 Bar
Kulinariske præsentationer og smagsprøver
Flersproget Coastal Experience-team
Daglige foredrag med forskellige temaer, vejledning i fotografering, kunst og kunsthåndværk
Adgang til motionsområde, sauna og biblotek
Gratis wifi og film on demand
Udvalg af udstyr til friluftsaktiviteter
Prisen inkluderer ikke
Afbestillings- og rejseforsikring
Tilvalgsudflugter
Drikkevarer, der ikke er nævnt herover