Inspiration

Puddersne, heli-skiing og uberørt natur

Champagne powder i Banff. Heli-skiing over uberørt backcountry i Whistler. Japansk powder i Niseko, der falder konstant og dybt. Uanset om I står på ski eller snowboard, er det her, I tager hen, når Alperne ikke længere rykker på samme måde.

Canada og Japan tilbyder noget, europæiske skiområder simpelthen ikke kan matche – hverken i skala, snekvalitet eller rå natur. I Banff og Whistler taler vi om bjerge som Rocky Mountains i en størrelse, der får selv de største alpinske skiområder til at blegne en smule – med brede runs, dyb sne og masser af muligheder for både skiløbere og snowboardere.

I Niseko falder sneen anderledes. Let, tør powder i mængder, man sjældent oplever andre steder – ofte falder sneen tæt nat efter nat i januar og februar, mens sæsonen typisk strækker sig fra december til marts. Det er den type sne, man rejser efter. Hvor svingene bliver dybere, og hvor både skiløbere og snowboardere får de forhold, man normalt kun drømmer om.

Canada og Japan er på enhver seriøs skiløbers bucket list

Op til 15 meter sne i løbet af en skisæson
Mulighed for at tilkøbe heli-skiing og cat-skiing
Oplev powder sne i verdensklasse

Vores udpluk af skiferier med fast afgang – klar til at bestille

Alle pakker inkluderer fly fra Danmark, hotel, lufthavnstransfer og liftkort.
Her får I skirejser til gode priser, hvor alt er nøje udvalgt og sat godt sammen – og er lige til at booke. Har I andre ønsker, hjælper Jens, eller en af vores andre ski-specialister, til hver en tid med at tilpasse eller sammensætte en rejse, der passer præcis til jer.

Heli-skiing, catskiing og guider kan altid tilkøbes.

Canada Whistler Ski

Whistler-Blackcomb – to bjerge, én legende

Uge 7 eller 8, 2027 · 6 skidage · Hotel Listel eller lignende 3★

👤 Til alle – fra familien til den erfarne offpiste-skiløber

Whistler Mountain er et "go anywhere"-bjerg. Bowls, snævre slugter, skovterræn og powder for dem, der ved, hvad de leder efter – og brede, velpræparerede nedfarter for familien, der vil have plads til at slå sig løs. Blackcomb byder på lange pister direkte mod byen og et backcountry, der imponerer.

Gågaderne, caféerne og afterski-livet er inden for gåafstand. En kombination, der er svær at finde andre steder. Man er ude på bjerget fra morgenstunden og tilbage i byen til kaffe og afslapning, inden man vælger, om det skal være restaurant eller bar.

💡 Jens anbefaler: Heli-skiing i uge 7 og 8 er populær. Book så tidligt som muligt for den bedste pris. Vi koordinerer det hele.

Ikke helt det rette?

Se alle vores skirejser

Vi har et større udvalg – og skræddersyr også gerne en rejse, der passer til jer

Vi har et stort udvalg af skirejser til Japan, Canada og USA – og hjælper også gerne med at sammensætte en skirejse ud fra jeres ønsker. Få overblik over alle destinationer ved at klikke på knappen herunder eller kontakt os.

Oplevelser ud over det sædvanlige

Canada og Japan åbner for en type skiløb og snowboarding, der ikke findes i Europa. Her er de tre oplevelser, vi oftest hjælper vores gæster med at tilføje til turen.

Blue River Heli Skiing Pakke Canada

Heli-Skiing

Canada · Whistler

Helikopteren løfter jer over trætoppene og sætter jer af på en bjergside fyldt med uberørt sne. I får professionelle guider, sikkerhedsudstyr og et terræn, man simpelthen ikke kan nå på anden vis. Kræver godt skiløb – ikke ekspertniveau. Kontakt os for pris.

"Første gang jeg stod på toppen i Whistler med udsigt over milevis af uberørt puddersne forstod jeg, hvorfor folk rejser hertil igen og igen. I Niseko havde vi tre dage med konstant snefald – vi kunne knap nok se bjerget. Det var perfekt."

Jens – skiekspert hos DanExplore
Har selv stået på ski i Whistler, Banff og Niseko og planlægger skirejser til Canada og Japan til daglig. Ring direkte på 87 12 49 21.

Kontakt Jens direkte

DanExplores rejsekonsulent Jens på ski i Canada

Jens Lind

Rejseekspert

T: 8712 4921
@: jl@danexplore.dk

Hvorfor Canada og Japan?

Sne af en helt anden kaliber

Man kan stå på ski og snowboard i Alperne hele livet. Og det er godt nok. Men der er noget ved den første dag på et canadisk bjerg med champagne powder – den knastørre, ultralette sne, som Rocky Mountains producerer i en kvalitet, som Europa simpelthen ikke kan matche – det ændrer målestokken permanent. Det er ikke bare bedre sne. Det er en anden oplevelse.

I Whistler-Blackcomb taler vi om Nordamerikas største skiområde med over 200 pister, tre gletsjere og direkte adgang til et enormt backcountry via heli-skiing og Cat-skiing. I Banff kan man vælge mellem tre forskellige skiområder på samme liftkort – Mount Norquay, Sunshine Village og Lake Louise – alle omgivet af det vilde Rocky Mountain-landskab, som ikke kan beskrives, kun opleves.

Og så er der Japan. Niseko på Hokkaido er ikke bare et skiområde – det er et naturfænomen. Snefabrikken, som de lokale kalder det, producerer op til 15 meter tør, let japansk powder i løbet af sæsonen. Den slags sne, man har set i videoer fra Japan og ikke rigtig troet på. Den er ægte. Og den er endnu bedre, end den ser ud.

Begge destinationer er fremragende til både skieksperter, vennegrupper og for familien med dygtige skiløbere og snowboardere. Der er pister og terræn til alle niveauer, og begge steder giver mulighed for at kombinere skiløb med noget, man ikke finder i Europa. Men det er også destinationerne for den erfarne skiløber, der er klar til at rykke grænsen og prøve heli-skiing, catskiing eller guidet offpiste i backcountry. Eller genopleve suset fra tidligere vilde skioplevelser i Canada eller Japan.

Ofte stillede spørgsmål

Det spørger folk os om

Jens besvarer de spørgsmål, han oftest får, når folk ringer og overvejer en skirejse til Canada eller Japan.

Heli-skiing betyder, at en helikopter sætter jer af på toppen af et bjerg eller en bjergside, som ikke er tilgængelig via almindelige skilifter. Derfra kører I ned gennem uberørt powder med en erfaren guide foran. Det er ikke kun forbeholdt eliteskiløbere – men man skal have godt styr på skiløbet og være komfortabel med varierende sne og stejlhed. Guiden tilpasser ruten til gruppens niveau.

Tree skiing er offpiste-skiløb mellem træerne – typisk i tæt skov med naturlig, uberørt sne under grenene. Det er en disciplin, der kræver præcision, god reaktionsevne og evnen til at læse terrænet hurtigt. I Japan er tree skiing særligt spektakulært, fordi de japanske birketræer holder på sneen og skaber naturlige "tunneler" af powder. Niseko er verdenskendt for sin tree skiing.

Backcountry dækker over alt skiløb, der foregår uden for skiområdets afmærkede pister. Det kan være tilgængeligt med liftsystemer, heli-skiing eller cat-skiing. Husk at medbringe korrekt sikkerhedsudstyr. Kontakt Jens fra DanExplore eller køb jeres sikkerhedsudstyr hos skisport.dk. I får en rabatkode hertil, hvis I køber rejsen gennem os.

Off-piste er skiløb uden for de pister, der er gjort klar og markeret til skiløb. Det kan være i dyb sne, mellem træer eller på bjergsider, hvor sneen ligger helt naturligt.

Her er der ikke faste spor eller markeringer, og forholdene kan ændre sig fra dag til dag. Det kræver derfor, at man er tryg på ski og har lidt erfaring med off-piste. Man behøver dog ikke være ekspert.
Guiderne vurderer altid niveauet først og sørger for, at ruten passer til gruppen.

Champagne powder er en ekstremt tør og let sne med et vandindhold på typisk under 4%. Den opstår i Rocky Mountains, fordi det kolde, tørre klima i Alberta udtørrer snekrystallerne, inden de lander. Europæisk sne har typisk et vandindhold på 10–15%, hvilket gør den tungere og mere kompakt. Forskellen mærkes fra første nedfart – champagne powder flyder under skiene på en måde, der ikke kan beskrives, kun opleves.

Begge giver adgang til uberørt backcountry uden for de normale pister. Forskellen er transporten. Ved heli-skiing er det en helikopter, der løfter jer til toppen – hurtigt og nemt med adgang til uberørt terræn. Ved cat-skiing kører en pistmaskine (en "cat") jer ud i terrænet. Cat-skiing er typisk billigere, mere tilgængeligt og et godt første skridt for dem, der er nysgerrige på backcountry uden at kaste sig direkte ud i heli-skiing.

Man skal kunne stå sikkert på alt terræn og have erfaring med varierende sne – herunder powder og ujævnt underlag. Man behøver ikke være ekspert, men man skal ikke være nervøs for stejle nedfarter eller dyb sne. Operatørerne foretager altid en niveauvurdering inden turen, og guiden sørger for, at ruten matcher gruppens færdigheder.

Ja – og det er faktisk en populær kombination. Cat-skiing giver adgang til backcountry i et roligere tempo og til en lavere pris, mens heli-skiing leverer de vildeste og mest afsides nedfarter. På en uges skirejse til Whistler er det fuldt muligt at have to-tre dage på pisterne, én dag cat-skiing og én dag heli-skiing – og få det fulde spektrum af, hvad canadisk vinterterræn kan tilbyde. Jens sammensætter gerne en pakke, der kombinerer det hele.

Japow er en sammentrækning af "Japan" og "powder" og bruges globalt om den japanske puddersne, der falder i Niseko og resten af Hokkaido. Den er særlig på grund af geografi: sibiriske luftmasser trækker over det kolde japanske hav, optager fugt og frigiver den som ekstremt let, tør sne, når de rammer Hokkaidos bjerge. Resultatet er et vandindhold på cirka 8% – og en snemængde på op til 12–15 meter pr. sæson.

Ja – når I bevæger jer uden for de markerede pister, som ved off-piste, cat-skiing eller heli-skiing, er sikkerhedsudstyr en vigtig del af oplevelsen.

Er I i tvivl om, hvad I skal have med, så tag fat i Jens inden afrejse – eller læs mere på Skisport.dk