Svøm med manatees i Crystal River Florida USA
Svøm med manatees i Crystal River Florida USA
Svøm med manatees i Crystal River Florida USA
Svøm med manatees i Crystal River Florida USA

Manatees i Crystal River

Manatees i Crystal River

Crystal River - svøm med manatees eller oplev dem fra en båd

En enestående mulighed for at opleve Floridas ”gentle giants of the sea” – søkøerne, også kaldet manatees, helt tæt på. I Crystal River i det centrale Florida kan man i bogstaveligste forstand komme ansigt til ansigt med de fredelige og nysgerrige kæmper under vandoverfladen.

Den truede manatee holder til i Crystal River året rundt. Men særligt i vintermånederne, når den Mexicanske Golf bliver køligere, trækker en stor bestand hertil. Faktisk kommer søkøerne til Crystal River i så stort et antal, at det betragtes som verdens største. Det giver stor opmærksomhed og tiltrækker mange besøgende.

Som noget helt unikt tilbydes der forskellige ture og udflugter i og omkring Crystal River, hvor der er mulighed for at svømme og snorkle, sejle i båd og kajak eller paddle board.

Alle aktiviteter i og omkring Crystal River og søkøerne, foregår naturligvis på dyrenes præmisser, så inden man påfører sig snorkeludstyret, vil der være en grundig briefing, som sikrer at både dyr og mennesker får en god og positiv oplevelse.

Bemærk, at bestanden af manatees i Crystal River er begrænset udenfor vintersæsonen, så hav realistiske forventninger resten af året, hvor dyrene er færre og vandet også kan være mere uklart.

Pris fra:

Pr. person kr. 575,-

Ingen børnerabat!