Tilbage til bloggen

5 alternative naturoplevelser i New Zealand

En skjult strand, turkisfarvede klippesøer og oversete nationalparker. I dette indlæg får du 5 alternative naturoplevelser i New Zealand

Hvert år rejser tusindvis af mennesker til New Zealand. Den største grund til at folk rejser den lange vej til New Zealand, er landets spektakulære natur. 24 timer i et fly er det hele værd, når destinationen er verdens måske smukkeste land.

I dette indlæg giver vi dig 5 alternative naturoplevelser, der fortjener et besøg, når turen går til New Zealand.

Få ruteforslag til din kør-selv ferie på New Zealand her

#1 Te Urewera National Park – Den oversete nationalpark

Ca. 4 timers kørsel fra Auckland på Nordøen ligger en perle af en nationalpark. Te Urewera National Park er kendt for sin helt tætte regnskov og smukke søer. Så når du besøger parken, er det bare med at udforske skovens hemmeligheder og aktiviteterne ved søerne.  Snyd ikke dig selv for en kajaktur på den smukke Waikaremoana Lake eller en vandretur på The Waikaremoana track. Her kommer du helt tæt på den, til tider, oversete natur på Nordøen.

Når du er i området, kan du også køre forbi Rotorua, hvor du kan opleve de forunderlige mudderpøle. De farverige mudderpøle og sumpe har en forfærdelig stank, der er forsaget af kemiske processer.

#2 Waikawau Beach Tunnel – Den skjulte strand

Ca. 4 timers kørsel syd for Auckland på den New Zealandske Nordø ligger Waikawau Beach. Når vi taler om skjulte skatte og alternative naturoplevelser, er det svært at komme uden om Waikawau Beach Tunnel. Det er ikke så meget stranden Wiakawau Beach, der stjæler de store overskrifter, det er mere indgangen til stranden, der er interessant.

For at få adgang til stranden, skal du gennem en menneskeskabt tunnel igennem klipperne. Tunnelen blev skabt af 3 kvægavlere i 1911 udelukkende ved hjælp af håndkraft. Tunnelen skulle gøre det nemmere for kvægavlerne at transportere dyrene til den nærmeste togstation.

I dag er kvægene skiftet ud med nysgerrige sjæle, der vil se, hvad der er på den anden side af tunnelen. En anerledes naturoplevelse der bestemt er et besøg værd.

WAIKAWAU tunnel beach

#3 Blue Pools – Krystalblå klippesøer

Udtrykket ”krystalblåt vand” bliver brugt i flæng og vandet er ofte slet ikke så lyseblåt, som forventet. Det gælder dog ikke i Blue Pools tilfælde. Som navnet også antyder,er vandet helt turkisfarvet.

Du finder Blue Pools i Mount Aspiring National Park på den New Zealandske Sydø. Parkens mix af uspoleret natur og store bjerge, gør den populær blandt bjergbestigere og friluftsentusiaster. Selvom du ikke er bjergbestiger, er parken et besøg værd. Bland andet på grund af de smukke Blue Pools.

Når du besøger Blue Pools kan du prøve kræfter med Blue Pools Track. Turen tager en time og er kategoriseret som en nem vandrerute, der tager dig over hængebroer og rundt om de fascinerende klippesøer.

Find ud af, hvornår det er bedst at besøge New Zealands sydø her

#4 Lake Quill – Den skjulte sø

Milford Sound ligger på de flestes ’Must See i New Zealand-lister’ og det er netop her, at du finder den næste ”skjulte skat”.

Fiordland National Park og Milford Sound bliver ofte udforsket i båd – men denne skjulte skat skal findes på landjorden.

Højt oppe i Milford Sounds bjerge ligger Lake Quill. Søen er godt gemt bag klipper og er et smukt sted at stoppe op, når du vandrer i parkens bjerge. Den populære vandrerute Milford Track tager dig forbi den skjulte sø og det nærtliggende vandfald Sutherland Falls.

Hvis du ikke vandrer op til søen og vandfaldet, har du også mulighed for at se Lake Quill og Sutherland Falls fra luften. Flere firmaer arrangerer helikoptereture rundt i Milford Sound.

Lake Quill

#5 Karamea – Lille by med mange muligheder

På den nordlige del af Sydøen finder du denne naturperle. Karamea er en lille kystby tæt på nationalparken Kahurangi. Den lille charmerende by er en perfekt destination for folk, der vil gerne vil ud og udforske den mindre turistede del af New Zealand og opleve nogle alternative naturoplevelser. Området byder på eventyrlige grotter og uspoleret regnskov.

Flere af vandreruterne starter i byen og selvom byen kun har 600 indbyggere, finder du et visitorcenter, hvor du kan finde info om vandreture, udlejning af kajakker og meget mere.

Så når du trænger til at få et naturfix, hedder destinationen Karamea.

Karamea

PS. Har du læst vores blogindlæg om 5 oplevelser på den New Zelandske Nord– og Sydø

Skriv et svar