Safari
Rundrejse

Denne safarirejse viser det bedste af Kenyas højland og savanne med et varieret og vildt dyreliv.

Oplev Kenyas berømte nationalparker, hvor der venter et rigt dyreliv og vild natur. Der er gode chancer for at komme tæt på The Big Five og undervejs bor I på skønne Lodges tæt på natur og dyr. 

Rejsen starter i Aberdare hvor I kan udforske den frodige bjergskov, spotte elefanter, colobusaber og sjældne fuglearter. Herefter byder Lake Nakuru og Naivasha på flamingoer, næsehorn og bådsafari blandt flodheste. Turen afsluttes i Masai Mara, hvor løver, elefanter og den store gnu-vandring (juli–oktober) venter på åbne vidder. Rejsen er ideel hvis man vil kombinere dyreliv, smuk og frodig natur med den storslåede savanne. 

Højdepunkter

Lake Nakuru med sorte og hvide næsehorn samt flamingoer
Brølende flodheste og mangfoldigt fugleliv ved Lake Naivasha
Masai Mara - hjemsted for Big 5 (løve, elefant, leopard, næsehorn og bøffel)
Pr. person / 7 dage
Inkluderet i rejsen
7 dage / 4 nætter
Fly
Lufthavnstransfer
Safariture
Guide/chauffør
Måltider
Lodges
Park fees

God rejse!

I dag starter rejsen mod Kenyas højland og savanne. 

Dag 2: Ankomst Nairobi – Aberdare

Velkommen til Kenya

Efter ankomsten i Nairobi lufthavn, går turen først til en safari lounge nær lufthavnen, hvor I har mulighed for at blive frisket op og klæde om efter flyrejsen.

Efterfølgende køres der mod nord gennem landbrugsarealer og farmlandskaber, inden der gøres frokoststop og det sidste stykke mod nattens indkvartering tilbagelægges.

Eftermiddagen og aftenen nydes på lodgen, hvorfra I kan nyde udsigten til dyrene, der besøger et nærliggende vandhul.

Aberdare Kenya elefant
Dag 3: Aberdare – Lake Nakuru – Lake Naivasha

Lake Nakuru - Søen med det lyserødt skær

Dagen starter med morgenmad på lodgen, inden turen går gennem Great Rift Valley til Lake Nakuru, hvor der skal spises frokost. Eftermiddagen byder på en game drive safari på vejen mod Lake Naivasha, hvor der skal overnattes.

Lake Nakuru er især er berømt for at huse et stort antal flamingoer, som farver søens bredder lyserød når de er flest.

Et rigt dyreliv

Lake Nakuru National Park har også haft held til at beskytte adskillige andre truede dyrearter. Deriblandt både det sorte og det hvide næsehorn, Rothchild giraffen og den sky leopard. Ud over disse sjældne beboere er der gode chancer for at opleve bøfler, løver, zebraer, vandbukke, gazeller, impalaer og flodheste.

Sidst på dagen er I fremme ved Lake Naivasha, en stor ferskvandssø på ca. 160 km2 (afhængig af nedbør og årstid). Omkring søen findes et mangfoldigt og varieret fugleliv og desuden, er den også hjemsted for et større antal flodheste.

Flodheste Kenya
Dag 4: Lake Naivasha – Masai Mara

Mod Masai Maras storslåede savanne

Dagen starter tidligt med morgenmad på lodgen i Lake Naivasha og efterfølgende går turen mod Masai Mara National Reserve. Køreturen er ca. 250 kilometer, og I ankommer til Masai Mara i tid til frokost. Efter frokost og check-in byder eftermiddagen på en game drive safari i Masai Mara.

Oplev The Big Five

Dagen starter før solopgang med endnu en safari inden morgenmaden. Alternativt kan I, mod tillægspris, tage med på en enestående ballonsafari, hvor I oplever savannen og dyrene oppefra, når ballonen lydløst bevæger sig hen over Masai Mara, mens solen står op. Turen har en varighed af tre timer og undervejs serveres der champagne-morgenmad i bushen.

Masai Mara og Mara-floden, som løber igennem reservatet, er opkaldt efter masaierne, som bor i og omkring området. Masai Mara er verdenskendt for sit varierede og mangfoldige dyreliv, et stort antal rovdyr og for at huse ”The Big Five” – som er løver, elefanter, næsehorn, bøfler og leoparder.

Desuden lægger Masai Mara årligt arealer til naturfænomenet, ”The Great Migration”, hvor op mod 1,5 millioner gnuer i følgeskab af et stort antal Thompsons gazeller og zebraer, i perioden fra juli til oktober krydser savannen på deres årlige vandring, med rovdyrene lige i hælene. Den store migration forbindes oftest med Serengeti i Tanzania, men krydser altså også Kenya og Masai Mara.

Bøfler Zebra Masai Mara Kenya
Kenya Loever
Dag 6: Afrejse Kenya

God hjemrejse!

Efter morgenmaden sættes kursen mod Nairobi og en ca. fem timers køretur venter forude. Alternativt er det muligt at flyve turen fra Masai Mara til Nairobi – prisen er pr. forespørgsel.

En let frokost og snacks serveres i safari loungen ved lufthavnen, inden turen går hjem mod Danmark eller evt. fortsætter med flere eventyr i Kenya eller Tanzania. 

 

Dag 7: Hjemkomst Danmark
Kort over Afrika
Vejledende priser
Fra-priserDKK
Fra-priserPris pr. pers. ved 2 personer i samme værelse
DKK19.260
Fra-priserPris pr. pers. ved 4 personer i samme værelse
DKK16.325
Prisen inkluderer
Flyrejse Danmark - Nairobi t/r, inkl. gældende skatter og afgifter
Lufthavnstransfer Nairobi t/r
Safariture
Guide/chauffør
Entréafgift til parkerne
Indkvartering i dobbeltværelse
Prisen inkluderer ikke
Afbestillings- og rejseforsikring
Drikkepenge
ETA - obligatorisk indrejsetilladelse